Ако сакате некого да изненадите и да ја демонстрирате вашата креативност на дело, ова е нашиот предлог. Палачинки во форма на срце, идеалниот десерт за сите вљубени, а и за оние кои наскоро ќе ја откријат својата нова љубов.

Палачинки за заљубените

By Тетка Биберче Published: February 14, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 30 mins

Ако сакате некого да изненадите и да ја демонстрирате вашата креативност …

Ingredients

Instructions

  1. Смеса за мини палачинки1.Во сад изматете ги јајцата и додадете шеќер, сол, брашно, јогурт, павлака и пола лажичка сода бикарбона. Се добива смеса погуста од онаа за палачинки.
  2. Испжени палачинки2.Тавата за пржење загрејте ја на оган, додадете малку масло и со помош на лажица сипете од смесата. Откако мини палачинките се добро испржени од едната страна, превртете ги и пржете ги од другата страна.
  3. Наполнети палачинки3.Помеѓу две палачинки ставете малку кашкавал и зачин. Притиснете ги и ставете ги во микробранова печка, помалку од една минута, за да се растопи кашкавалот.
  4. Сечење на палачинките4.Палачинките исечете ги со калапче во форма на срце.
  5. Сервирани палачинки срце5.Сервирајте ги на чинија додека се уште топли. Добар апетит.