Некои рецепти се класика. Печена кокошка за ручек е проверена варијанта која нема потреба да се менува. Останува само да се избере гарнир и тоа е тоа. Бидејќи рековме дека класика си е класика, одлучивме да се држиме до традицијата и направивме кокошка со компир. Добар апетит.

Печена кокошка со компири

By Тетка Биберче Published: January 11, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 1 hr 20 mins
  • Ready In: 1 hr 30 mins

Некои рецепти се класика. Печена кокошка за ручек е проверена варијанта …

Ingredients

Instructions

  1. Зачини1.Рерната вклучете ја на 230 степени. Кокошката исчистете ја од маснотија. Зачините ситно исечкајте ги. Исечкајте ситно и 2 чешниња лук.
  2. Намачкана кокошка2.Во зачините додадете маслиново масло, малку сол и црн пипер и со оваа смеса измачкајте ја кокошката. Со останатата смеса, наполнете ја.
  3. Кокошка спремна за печење3.Кокошката ставете ја во тавче за печење, ставете и исечкан кромид, лук, истурете од белото вино и печете ја 20 минути свртена со пилешките гради нагоре.
  4. Сварен компир4.Меѓувремено, компирот излупете го и варете го 15 минути и процедете го. Зачинете го со сол и црн пипер.
  5. Испечено пиле5.Кокошката превртете ја, ставете го компирот, намалете на 160 степени и печете уште 50 до 60 минути. Добар апетит!