Дали сте знаете дека тиквата во нашите краеви е пристигната од Мексико.. Или пак дека постојат преку 700 видови тиква… Дека може да се чува и по неколку месеци на темно, суво и ладно место… Дека од неа се прават најразлични видови јадења… Дека било печена, варена, пасирана, тиквата е здрава, лековита и пред се вкусна…

Печена тиква

By Гастронаутка Published: January 2, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 50 mins
  • Ready In: 1 hr 5 mins

Дали сте знаете дека тиквата во нашите краеви е пристигната од Мексико.. …

Ingredients

Instructions

  1. Исечкана тиква1.Тиквата излупете ја од надворешната кора и исечкајте ја на парченца.
  2. Тиква во тава за печење2.Тиквата префрлете ја во огноотпорно тавче, а лимоните и портокалите исцедете ги.
  3. Тиква полеана со сок3.Во ѓезве, ставете го шеќерот и малку од исцедениот сок и загрејте го за да добиете хомогена смеса. Полејте ја тиквата со исцедениот сок и растопен шеќер.
  4. Тиква покриена со фолија4.Тавчето со тиква покријте го со алуминиумска фолија.
  5. Изпечена и сервирана тиква5.Тиквата печете ја на максимум температура, околу 1 саат, потоа тргнете ја фолијата и печете уште 30-45 минути, се додека не се згусне течноста.