Домашен десерт кој сигурно ќе ве врати години наназад и ќе ве потсети на времето кога бабите беа главни во кујна и често го приготвуваа овој сладок деликатес. Внесете малку ретро мирис во вашата кујна и вие пригответе го.

Печени јаболка со ореви

By Гастронаут Published: February 1, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 45 mins
  • Ready In: 55 mins

Домашен десерт кој сигурно ќе ве врати години наназад и ќе ве потсети на …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Исечете ги јаболката во горниот дел. Направете длабина. Во блендер ставете ги оревите и Измиксирајте ги за да добиете ситна смеса.
  2. 2.Додаете цимет и мед и повторно избледнирајте. Во меѓувреме загрејте ја рерната. Наполнете ги јаболката со содржината од смесата и поклопете ги со горниот дел од јаболкото.
  3. 3.Наредете ги јаболката со тавче за печење. Покријте ги со алуминиумска фолија и печете ги покриени околу 30 минути. Потоа допечете ги без фоилија уште 15 минути.
  4. 4.Сервирајте ги топли прелиени со малку мед или јаворов сируп.