Пробајте ја оваа наша верзија на печени јаболка. Многу брзо се прави, а вкусот е неповторлив. Значи, не постои причина зошто да не го направите овој прекрасен десерт уште денес! Нека ви е на здравје!

Печени јаболка

By Гастронаутка Published: January 23, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 55 mins

Пробајте ја оваа наша верзија на печени јаболка. Многу брзо се прави, а …

Ingredients

Instructions

  1. ставете ги состојките за филот во подлабок сад1.Ставете ја рерната да се грее на 190 степени. Во подлабок сад ставете ги сите состојки за филот.
  2. добро измешајте ја смесата2.Со вилушка добро изгмечете и измешајте (да нема парчиња од путерот).
  3. јаболките се смешкаат на страна3.Јаболките излупете ги и исечкајте ги на коцки.
  4. исечканите јаболка посипете ги со рендана кора од лимон и шеќер4.Во исечканите јаболки додадете ја кората од лимон и 40 г шеќер и добро измешајте.
  5. скоро па се спремни за печење5.Тавчето за печење намастете го со малку масло за готвење, а потоа распоредете ги парчињата јаболка.
  6. е сега се дефинитивноо спремни6.Одозгора врз јаболките нанесете ја смесата од филот и со раце распоредете ја насекаде подеднакво.
  7. и конечно се испечени7.Печете во загреана рерна на 190 степени околу 30-40 минути или додека филот не добие златесто-кафена боја. Послужете со сладолед од ванила. Или не?