Печени јаболки со крем

By Гастронаутка Published: June 21, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 50 mins

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 200 степени. Излупете ги јаболките и пресечете ги на четвртинки. Потоа пресечете ги на листови дебели околу 7-8 мм.
  2. 2.Ставете го тенџерето над друго тенџере со малку вода да се вари на пареа. Постепеноо додавајте ги дополнителните 125 мл вино и мешајте со миксер додека смесата не се изедначи. Матете постојано околу 10 минути.
  3. 3.Извадете го садот од рерната, распоредете го сувото грозје врз јаболките, повторно покријте со фолија и печете уште 15-20 минути или додека јаболките не омекнат. Кога ќе се испече оставете го покриено со фолија за да не се олади брзо.
  4. 4.Ставете ги жолчките и 55 г шеќер во прав во подлабоко тенџере и изматете ги со миксер додека смесата не стане густа и бледа.
  5. 5.Испечените јаболка поделете ги во чаши за сервирање, а одозгора посипете ја кремата од жолчки и вино. Послужете веднаш.