Сигурно не ви текнала една ваква комбинација, која е асплутно прсти да излижеш. Запечен млад компир обложен со крцкава сланина. Веќе ви отворив апетит. Знам! Затоа фаќајте се за работа и згответе си нешто неодоливо вкусно.

Печени компири со сланина

By Гастронаут Published: July 5, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 45 mins

Сигурно не ви текнала една ваква комбинација, која е асплутно прсти да …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Обично младиот компир нема потреба да се лупи, па затоа само добро измијте го.
  2. 2.Секој компри обвиткајте го со парче сланина. Наредете ги во кружно тавче, обложено со хартија за печње.
  3. 3.Компирите одозгора зачинете ги со сол и црн пипер или со некој плус зачин по ваша желба. Наросете маслиново масло.
  4. 4.Печете во добро загреана рерна на 180 степени околу 30 миниту или додека компирите добро не поруменат.