Уште еден интересен начин како да подготвите печена риба…


НАПОМЕНА: филетите може да ги нјдете во една од рибарниците на Зелен пазар.
Наместо сок од портокал може да додадете лимон,но мислам дека јадењево е повкусно со портокал.
Послужете со морковите (овојпат на маргарин)  на тетка Биберче http://migusto.mk/vareno-przen-morkov/ , печурки во сос или компири,но внимавајте  во прилозите да не додавате никакви млечни производи.

Печени лосос филети

By Валентина Крстевска Published: May 31, 2013

  Печени лосос филети, печурки во сос и варено пржен компир

  Ingredients

  Instructions

  1. Печени лосос филети1.Магдоносот (или копарот)со сите останати состојк освен рибата, ставете ги во блендер и иситнете ги, да добиете изедначена смеса.
  2. Печени лосос филети2.На секое парче лосос одозгора ставее слој од 2-3 лажици од оваа смеса. Поставете ги парчињата на тава покрина со пекарска хартија и притоа не го намрсувајте садот.
  3. Печени лосос филети3.Печете на 180 степени околу 1-1 и пол час во тава покриена со капак или фолија.