Вегетаријански ручек за мерак. Моркови и сирење сето тоа запечено во тава. Нема посебна кулинарска вештина, а добивате одличен оброк. Ајде тогаш не бидете мрзеливи….

Печени моркови со сирење

By Тетка Биберче Published: March 25, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Вегетаријански ручек за мерак. Моркови и сирење сето тоа запечено во …

Ingredients

Instructions

  1. Изрендан морков1.Морковите исчистете ги и изрендајте ги. Кромидот исечкајте го на кругчиња а сирењето на коцкици.
  2. Редење на морковот, кромидот и сирењето2.Во огноотпорна тава, намачкана со малку масло за готвење, ставете ред рендан морков, ред кромид и сирење, па повторно ред морков и ред кромид и сирење. Сипете малку масло за готвење и посолете по желба.
  3. Печени моркови со сирење3.Печете на 200 степени, околу 15 до 20 минути или се додека не се растопи сирењето и се додека кората на морковот не стане крцкава.
  4. Печени моркови со сирење4.Декорирајте со малку ситно сечкан магдонос и послужете. Добар апетит.