Карамел печени сливи со додаток кандирана цреша. И сево ова со малку цимет. Супер овошен десерт. Наша препорака е овие печени сливи да ги пробате во комбинација со сладолед.

Печени сливи

By Гастронаут Published: August 30, 2013

  Карамел печени сливи со додаток кандирана цреша. И сево ова со малку …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 180 степени. Сливите измијте ги и поделете ги на половина. Остранете им ја семката.
  2. 2.Наредете ги во тавче за печење обложено со хартија за печење. На секоја слива ставате по една кандиран цреша.
  3. 3.Измешајте го кафеавиот шеќер со циметот и наросете на секоја половинка.
  4. 4.Печете од 15 до 20 минути, односно додека сливите ен добијат убава карамел боја.