Ова е просто совршено. Печени тиквички во форма на стапчиња послужени со сосче. Ние направивме класика сос со мајонез и сенф, а вие имате дозвола да експериментирате. Превкусноооооо! 🙂

Печени стапчиња од тиквички

By Гастронаут Published: November 10, 2015

  Ова е просто совршено. Печени тиквички во форма на стапчиња послужени со …

  Ingredients

  Instructions

  1. Подготовка на тиквички1.Тиквичките убаво измијте ги.(нема потреба да ги лупите) Надолж пресечете ги во форма на стапчиња.
  2. Тиквички со јајце2.Јајцата изматете ги. Секое стапче потопете го во сместа од јајца. Загрејте ја рерната, подгответе го плехот за печење (обложете го со хартија за печење)
  3. Презла со пармезан3.Потоа стапчињата се валкаат во смеса од презли и изрендан пармезан. Во смесата ставете сол, црвен пипер и оригано.
  4. Сос4.Ставете ги тиквичките да се печат. Ќе им треба околу 20 минути. Во меѓувреме подгответе го сосчето. Во блендер ставете мајонез, сенф и малку сол и убаво измиксирајте.
  5. Мјами5.Откако стапчињата ќе добијат убава кафена боја, извадете ги. Послужете ги со сосчето. Бон апетит.