Јајце на око, кајгана, варени јајца, омлет.. Но, дали сте пробале јајце на квадрат? Еве еден интересен Мигусто предлог за совршен почеток на денот. Уживајте 🙂

Јајце на квадрат

By А.А.З Published: December 23, 2013

  Јајце на око, кајгана, варени јајца, омлет.. Но, дали сте пробале јајце на …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Измешајте го брашното, шеќерот, солта, млекото, растопениот путер и четирите јајца. Со миксер матете неколку минути.
  2. 2.Тавчето за палачинки премачкајте го со путер и ставете го на тивок оган. Од тестото направте палачинки.
  3. 3.Во меѓувреме загрејте ја рерната на 350 степени. Наредете ги палачинките на плехот обложен со хартија за печење.
  4. 4.Во секоја палачинка ставете парче пршута и внимателно скршете по едно јајце на средина. Превиткајте ги рабовите на палачинките и направете квадрат. Посолете и запиперете. Печете околу 12 минути.
  5. Совршено5.Декорирајте со свеж исечкан магданос и послужете веднаш.