Виолета Андреева ни покажа како обичното лепче да го претворите во нешто опасно вкусно, кое сигурно ќе ги бендиса сите околу вас. Олично за појадок, додаток при ручек и совршено за вечера. Добар апетит!

Печено лепче

By Виолета Андреева Published: March 5, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 40 mins

Виолета Андреева ни покажа како обичното лепче да го претворите во нешто …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на печено лепче1.Лепчето се сече во двата правца меѓутоа не до крај. Во секоја од рaсцепките се полива растопен маргарин а по желба се става и сол. Однадвор се премачкува со маргарин и крупна сол. Потоа се полни со парчиња кашкавал и шунка (како на сликата), па се посипува со сечкан млад кромид или буковец.
  2. Готово лепче2.Сето тоа се прави на веке расечено лепче поставено на хартија за печење или фолија. Се пече на 270-300' околу 25 мин, поточно да се испече да стане кората крцкава.