Пикантен ручек кој се приготвува на брзина, таман додека се плеткате по дома да си зготвите нешто вкусно за јадење. Особено ако немате премногу време, а ви се јаде домашна храна. Тогаш, фатете се за работа и споделете со нас како ви се допаднаа овие печурки со коњак.

Печурки со коњак

By Тетка Биберче Published: January 24, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Пикантен ручек кој се приготвува на брзина, таман додека се плеткате по …

Ingredients

Instructions

  1. Печурки, лук и кромид1.Печурките исчистете ги и исечкајте ги на покрупни парченца. И кромидот и лукчето исчистете ги и ситно исечкајте ги.
  2. Готвење на печурките2. Во сад за готвење, на оган, ставете неколку лажици масло за готвење и запржете ги печурките се додека од нив целосно водата не испари. Додадете ги кромидот и лукчето, па веднаш потоа и коњакот. Внимателно мешајте се додека не испари алкохолот.
  3. Сервирани печурки со коњак3.Печурките зачинете ги со сол и црн пипер а одозгора наросете со сечкан магдонос.