Вегетаријански ручек за сите пари. Павлака и печурки, кремаста комбинација која создава совршен спој на вкусови. Ова е нашиот денешен предлог за вкусно јадење. Фаќајте те се за работа.

Печурки со павлака

By Тетка Биберче Published: March 26, 2013

  • Prep: 5 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 15 mins

Вегетаријански ручек за сите пари. Павлака и печурки, кремаста …

Ingredients

Instructions

  1. Запржен кромид1.Кромидот ситно исечкајте го и на малку масло за готвење запржете го се додека не добие златно кафена боја.
  2. Запжени печурки2.Печурките исчистете ги, исечкајте ги. Во друг сад, на малку масло за готвење, запржете ги се додека не омекнат. Доколку испуштат многу течност, со лажица исфрлете ја течноста, но сепак оставете малку.
  3. Додавање на павлака3.Во тава со печурките додадете го запржениот кромид и павлаката. Промешајте и зачинете.
  4. Сервирани печурки4.Сервирајте ги, а одозгора наросете малку сечкано младо кромитче или власец. Добар апетит!