Едноставен прилог кој ги воодушевува дегустаторите и кој одлично си одговара со варено пржените моркови на Тетка Биберче:http://migusto.mk/vareno-przen-morkov/ и моите чешки кнедлики варени на пареа:http://migusto.mk/ceski-knedli-leb/

[sws_scrollable_basic columns=”3″] [/sws_scrollable_basic]

Печурки во сос

By Валентина Крстевска Published: March 9, 2014

    Едноставен прилог кој ги воодушевува дегустаторите и кој одлично си …

    Ingredients

    Instructions

    1. 1.Измијте ги печурките и подгответе ги за динстање (ако се премногу крупни-исецкајте ги). Ставете ги да се динстаат на тивко заедно со сите други состојки освен киселото млеко и брашното.
    2. 2.Откако убаво ќе омекнат, во тенок млаз додајте го брашното растворено со киселото млеко, внимавајќи да не се создадат грутчиња. Исклучете ја ринглата и оставете да крчка уште десетина минути.