Нашата пријателка Славица не изненади со преубав рецепт за домашна вегетаријанска пица со модри патлиџани. Доколку ви се допадна рецептот, ви препорачуваме да ја посетите нејзината facebook страница (https://www.facebook.com/CucinaConSlavicaGotviSoSlavica) каде ќе најдете уште многу други вкусни рецепти.

Пицата на Славица Колева

By Славица Колева Published: September 9, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 1 hr 20 mins

Нашата пријателка Славица не изненади со преубав рецепт за домашна …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Се замесува брашното, водатата, квасецот, маслото, шеќерта и солта и се остава тесто да нарасене (барем дупло). Оваа е доза за две пици.
  2. 2.Откако ќе нарасне, тестото се дели на два дела, се расукува и се става во намастена тава за печење.
  3. 3.Секое расукано парче тесто се премачкува со сос од црвени домати, одозгора се реди ситно сечкан модар патлиџан, се става рендан кашкавал (или моцарела) и неколку ливчиња свеж босилок.
  4. 4.Пицата се пече околу 20 минути, на 200 степени. Врз испечената пица, додека е топла, по желба, се ренда сирење (или урда). Добар апетит!