Уште една варијанта на класичниот бешамел сос, но овој пат зачинет со малку винце, лукче и свежи тревки. Одличен е!

Пикантен бешамел сос

By Гастронаутка Published: September 5, 2012

    Уште една варијанта на класичниот бешамел сос, но овој пат зачинет со …

    Ingredients

    Instructions

    1. 1.Ставете го ситно исечканото лукче да се вари со виното, водата и оцетот. Кога ќе зоврие течноста, додадете го бешамел сосот и мешајте над тивок оган додека смесата не се изедначи.
    2. 2.Тргнете го тенџерчето од оган, додадете ги ситно исечканите краставички, магдоносот (може и други свежи зачини), сол и пипер по желба. Послужете го веднаш.