Салата од варени компири, прелиена со пикантен сос и нарендан кашкавал. Одлична салата како прав избор за замена на оброк. А, ако сте многу гладни супер оди во комбинација до добро парче месо.

Компир салата

By Гастронаут Published: September 4, 2013

  Салата од варени компири, прелиена со пикантен сос и нарендан кашкавал. …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Компирите добро измијте и сварете ги заедно со лушпата.
  2. 2.Во меѓувреме пригответе го преливот. Измешајте го маслиновото масло, со сокот од лимон, ситно исечкан кромид или власец, пиперка и зачини.
  3. 3.Откога компирот ќе се свари, излупете го, исечете го на половина, ставете сол и црн пипер и прелијте го со сосот.
  4. 4.Додека компирите се топли, врз нив нарендајте кашкавал. Добар апетит.