Заборавeте на чипсови и разно-разни грицки кои можете да ги купите во супермаркет. Зошто сами да не се направите пикантни крекери и со нив да ги послужите вашите гости или пријатели? Ви треба уште неколку пива и софрата е спремна за гледање филм.

Пикантни крекери со кашкавал

By Тетка Биберче Published: October 25, 2012

  • Prep: 25 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 40 mins

Заборавeте на чипсови и разно-разни грицки кои можете да ги купите во …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на тестото1.Во пластичен сад, со помош на миксер, измешајте го путерот заедно со кашкавалот и зачините.
  2. Тесто спремно за сукање2.Додадете го брашно и мешајќи со миксер додадете 2 лажици ладна вода. Мешајте се додека не добиете фина смеса. Смесата ставете ја во кеса и оставете ја во ладилник барем половина час.
  3. Вадење на крукчиња3.На набрашнета површина, исукајте го тестото најтенко што можете (околу 3мм), и со чаша вадете крукчиња.
  4. Испечени крекери4.Ставете ги крекерите на хартија за печење и печете ги на 180 степени околу 15 минути или се додека не добијат златно кафена боја и станат крцкави.