Одличен предлог за оние кои сакаат месо во комбинација со вкусни и богати сосови. Особен вкус на ова јадење му даваат бадемите и јогуртот, а и покрај тоа што делува помалку егзотично, верувајте дека нема да се разочарате ако пробате.

Пилешка корма

By Гастронаутка Published: February 6, 2014

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 40 mins

Одличен предлог за оние кои сакаат месо во комбинација со вкусни и богати …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во поголемо длабоко тавче загрејте ги путерот и маслото, а потоа додадете го кромидот и пржете додека не омекне. На крајот додадете го лукот, ѓумбирот, црвениот пипер, и магдоносот и мешајте над оган уште 30 секунди.
  2. 2.Додадете ги бадемите и сосот од домати и пржете уште 2-3 минути за сосот да ги впие зачините. На крајот додадете ги парчињата месо и пржете додека тие не добијат малку боја.
  3. 3.На крајот сипете го јогуртот, поклопете го тавчето и оставете да се динста на ниска температура додека пилешкото не омекне. Послужете го топло.