Некои рецепти изгледаат многу потешко за приготвување отколку што навистина се. Нека биде ова ваш адут да ги истакниете вашите кулнираски афинитети и да се пофалите пред пријателите дека сте вистинки шеф. Интересна закуска која не само што ќе ја разубави вашата трпеза, туку и ќе ги воодушеви присутните.

Пилешки тортиља корпички

By А.З. Published: April 12, 2013

  Некои рецепти изгледаат многу потешко за приготвување отколку што …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во поголем пластичен сад, вареното и исечканото пилешко помешајте го со исечканите маслинки, младиот кромид, доматите и тиквичката. Добро промешајте и зачинете.
  2. 2.Додадете 2 лажици павлака и сок од лимон повторно смесата промешајте ја.
  3. 3.Во меѓувреме, вклучете ја рерната на 220 степени а плехот за колачи премачкајте го путер.
  4. Пилешки тортиља корпички-празни4.Од готовите тортиљи со чаша и нож исечете крукчиња и со нив обложете го секој калап. (се добиваат корпички од тортиљи).
  5. Пилешки тортиља корпички-полни5.Секоја корпичка наполнете ја со претходно подготвената смеса, а одозгора ставете нарендан кашкавал.
  6. Пилешки тортиља корпички-ГОТОВИ6.Печете 15 до 20 минути се додека кората на тортиљата не стане крцкава.