Мали пржени ролнички одлични за апни-лапни. Ние нашите ги спремивме со пилешко, а вие секако имате слобода да експериментирате. Отворете фрижидер и сигурно ќе добиете идеја за ваша верзија на вкусни крокети.

Пилешки крокети

By А.З. Published: July 21, 2013

  Мали пржени ролнички одлични за апни-лапни. Ние нашите ги спремивме со …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во поголем лонец со вода варете го пилето се додека месото не омекне.
  2. 2.Омекнатото месо исчистете го од коски и кожа и ставете го во блендер заедно со сланината и неколку лукчиња. Во смесата додадете 2 јајца, 3 лажици презла и зачини по желба (сол, црн пипер, вегета и др.)
  3. 3.Бледирајте се додека не добиете компактна маса. Оставете ја смесата да одстои неколку минути.
  4. 4.По десетина минути, обликувајте крокети и секоја крокетка натопете во јајцето и провалкајте ја во презла.
  5. 5.Пржете ги во загреано масло се додека не добијат убава боја.
  6. 6.* Совет: водата во која го варевте пилето можете да ја искористите за припрема на пилешка супа.