Рецепт на и нашата драга читателка Улкер Амзоска кој ќе им се допадне на сите љубители на пикантно пилешко со познатиот кари зачин. Добар апетит.

Пилешко месо со кари

By Улкер Амзоска Published: September 9, 2012

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 50 mins

Рецепт на и нашата драга читателка Улкер Амзоска кој ќе им се допадне на …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Се става пилешкиот стек во длабок сад со вода и се вари дваесетина минути на тивок оган.
  2. 2.Во меѓувреме, се сечка кромидот, лукот и морковот на мали коцки и се ставаат на оган да се пржат со малку масло.
  3. 3.Се трга месото од оган, се мие, се процедува и се сече на поголеми коцки. Се сечкаат и шампињоните.
  4. 4.Кога кромидот ќе зарумени, се додава месото да се пропржи во садот, а по десетина минути се додаваат шампињоните, павлаката, мајонезот, магдоносот и зачините. Сите состојки се промешуваат.
  5. 5.Садот се трга од оган и целата смеса се става во сад за печење. Јадењето се пече во загреана рерна околу 20 минути.