Малку поинаква верзија на нашето многу ценето и сакано грне. Овој пат го подготвивме со пилешко-лута комбинација, и да бидеме искрени, беше превкусно!

Пилешко во грне

By Гастронаутка Published: June 19, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 50 mins
  • Ready In: 60 mins

Малку поинаква верзија на нашето многу ценето и сакано грне. Овој пат го …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Измешајте го пченкарното брашно, соја сосот и коњакот во подлабока чинија. Парчињата пилешко извалкајте ги убаво во оваа смеса, а потоа запржете ги во тава неколку минути или додека не се заруменат.
  2. 2.Префрлете го пилешкото во грне, а потоа во истото тавче каде што се пржеше месото пропржете го лукчето, ѓумбирот и пиперката исечена на тенки парчиња.
  3. 3.Додадете ја смесата во грнето, додадете ја супата и ако ви остана нешто од смесата со пченкарно брашно и коњак, затворете го грнето и печете на 200 степени околу 40-тина минути или додека пилешкото сосема не омекне.