Комбинација која одлично одговара, а јас како главен кувар дома често ја спремам. И тоа на задоволство на сите.

Пилешко во сос од печурки

By Јане Трајковски Published: June 14, 2013

  Комбинација која одлично одговара, а јас како главен кувар дома често ја …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Пилешкото најпрвин го сечкам на мали парченца. Печурките ги мијам и ги сечкам. Во тава на малку масло го запржувам пилешкото и печурките.
  2. 2.На соседната ригла во сад ставам 300 милитри вода и кесичка Фант мешавина печурки. Варам отприлика пет минути додека да се згусне смесата
  3. 3.При пржењето на пилешкото додавам малку павлака за побогат вкус. Додека да се испржи пилешкото и сосото е готов.
  4. 4.Префрлам во тањир, одозгора ставам од сосот, наросувам неколку исечкани лути пиперчиња и ручекот е готов. Добар апетит.