Пинаколадата е официјалниот пијалок во Порторико. Еден е од најпознатите летни коктели со рум и кокос, за кој не мора да патувате дури Карибите за да го пробате. Еве една варијација на тема која е прилично блиска до оригиналниот рецепт.

Пинаколада

By З.А.З. Published: August 15, 2012

  Пинаколадата е официјалниот пијалок во Порторико. Еден е од најпознатите …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во шејкер додадете неколку коцки мраз. Можете да користите и дробен мраз.
  2. 2.Врз мразот истурете по 30мл бел рум, млеко од кокос или Малибу ликер како замена. (Препорака е да користите млеко од кокос зошто ја дава потребната густина. )
  3. 3.Додадете го сокот од ананас и добро протресете го шејкерот.
  4. 4.Целата смеса од шејкерот процедете ја во убава чаша, декорирајте со парченца свеж ананас и на здравје.