“Питата се подготвува со готови кори и е највкусна пита што досега сум ја приготвила” – се зборовите на нашата пријателка Ева кој несебично го сподели со нас овој рецепт.

Пита готова за 15 минути

By Ева Published: August 19, 2013

  "Питата се подготвува со готови кори и е највкусна пита што досега сум ја …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Блитвата се мие, се сечка на ситни парчиња и се пропржува.
  2. 2.Се додаваат урдата, зачините и смесата се трга од оган.
  3. 3.Се земаат по три кори,секоја се пропрскува со масло, се филува со филот и се витка како ролат.
  4. 4.Се прават вкупно пет ролати, се редат на масна хартија во плех и се сечат на помали ролатчиња.
  5. 5.Се печат во загреана рерна на 220 степени додека не заруменат.