Пита за мерак. Едноставна за приготвување, се прави многу брзо, а идеална со чаша јогурт. Може да биде и главно јадење, но за оние со поголем апетит супер е и како предјадење. Добар апетит.

Пита гужвара

By Наташа Алексовска Published: October 30, 2013

  Пита за мерак. Едноставна за приготвување, се прави многу брзо, а идеална …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Јајцата и киселата вода изматете ги, а потоа додадете ги сите останати состојки. Убаво измешајте за се добро да се соедини.
  2. 2.Подмачкајте го плех со масло, ставете една кора на дното на плехот, а потоа две кори згужвајте ги и бркнете ги во филот.
  3. 3.Распоредете ги преку првата кора и поклопете со следна кора. Повторно ставете две кори згужвани кои претходно сте ги бркнале во филот.
  4. 4.Повторно прекријте со една кора и се така додека не се потрошат корите и филот.
  5. 5.Печете во загреана рерна на 200 степени околу 30-35 минути.