Само што ја извадив питата од рерна сите се наредија наоколу со тањир во раце спремни кој попрво да земе парче. Толку е вкусна што нема да ме зачуди ако почнат и комшии на врата да се појавуваат.

Пита компируша

By Тетка Биберче Published: March 20, 2013

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 1 hr 10 mins

Само што ја извадив питата од рерна сите се наредија наоколу со тањир во …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Компирите ги миеме, лупиме и рендаме а главицата кромид ситно ја сечкаме. Во сад, ги мешаме и зачинуваме со сол,црн пипер и вегета.
  2. 2.Во друг подлабок сад го ставаме брашното, пченкарното брашно, солта, налеваме вода и месиме. Откако ќе добиеме фина, компактна смеса го делиме тестото на 4 дела.
  3. 3.Од секое парче формираме топка. Од првата топка тесто со сукалка развлекуваме кора и врз кората нанесуваме од филот од компири и кромид. Кора ја виткаме во ролат.
  4. 4.На истиот начин ги формираме сите 4 ролати.
  5. 5.Тава за печење ја премачкуваме со масло. Ролатите ги редиме во круг и попрскуваме со масло. Печеме на 180 степени, 30 минути.
  6. 6.Павлаката ја мешаме со 50 мл врела вода и со лажица ја нанесуваме врз испечената пита. Ја враќаме тавата во рерна и печеме уште 10 минути на иста температура. Питата се покрива и се остава да се олади. Добар апетит!