Домашна пита со сирење, рецепт на нашата читателка Искра. Освен што мами на поглед, сигурна е превкусна. Бидејќи редакциски обожаваме пита ветуваме дека ќе ја направиме и тоа во дупла доза за да не се случи за некој да снема парче.

Пита со сирење

By Искра Кузмановска Published: October 6, 2012

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 1 hr 10 mins

Домашна пита со сирење, рецепт на нашата читателка Искра. Освен што мами …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто1.Во сад ставете го квасецот, додадете шеќер, малку млака вода и оставете го да нарасне. Во друг сад измешајте го брашното, јајцата, солта, остатокот од водата, ставете го квасецот и мешајте се додека не се хомогенизира смесата, а потоа месете го уште 10-тина минути. Оставете го да стаса.
  2. Кора наполнета со сирење2.Стасаното тесто поделете го на 5 топки. Секоја топка расукајте ја во круг со дијаметар од околу 25 см, премачкајте ја со стопен путер и наросете 100 г сирење.
  3. Завиткани парчиња3.Тестото свиткајте го во ролна, а потоа во форма на полжав ставете го на средина на плех кој претходно сте го намачкале со путер.
  4. Смотано тесто4.Постапката повторете ја и со останатото тесто така што секое ролувано тесто ќе го поставувате спирално околу претходното тесто. Вака подготвено оставете го барем 30 минути повторно да нарасне.
  5. Готова пита со сирење5.Изматете ги јајцата со млекото и прелијте ја питата. Печете во загреана рерна, на 200 степени околу 40 минути.