Нетипично подготвени плескавици од компир во сос од вино….. Одличен, вкусен ручек за оние кои сакаат да експериментираат во кујна.

Плескавици од компир во сос од вино

By A.A.З. Published: September 30, 2012

  Нетипично подготвени плескавици од компир во сос од вино..... Одличен, …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Компирот измијте го и ставете го во вода да се готви.
  2. 2.Во меѓувреме, на тава за пржење налејте масло и запржете ги ситно сечканиот кромид и сланината.
  3. 3.По неколку минути во тавата додадете го брашното и црвеното вино. Зачинете го по вкус и крчкајте го десетина минути и. Ако сосот премногу се згусне додајте малку вода.
  4. 4.Сварениот компир излупете го, изгмечете го, додајте едно јајце, една лажица брашно, лебни трошки и добро измешајте. Од смесата формирајте плескавици.
  5. 5.Плескавиците пржете ги 10-тина минути на загреано масло.
  6. 6.Плескавиците од компир сервирајте ги претходно подготвениот сос од кромид и вино.