Има многу начини како може да се искомбинира туната од конзерва. Овие зачинети (и малку лути) плескавици се дефинитивно една од нашите најомилени варијанти. Уживајте!

Плескавици со туна

By Гастронаутка Published: February 8, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Има многу начини како може да се искомбинира туната од конзерва. Овие …

Ingredients

Instructions

  1. измешајте ја туната со зачините1.Ставете ја туната во подлабок сад и додадете ги ситно исечканото луто пиперче, лукот, ренданиот ѓумбир и младите кромидчиња.
  2. додадете ги изматените јајца во смесата2.Јајцата изматете ги со вилушка во посебен сад и додадете ги во смесата. Зачинете со сол, црн пипер, мешан зачин или други зачини по желба и добро измешајте.
  3. плескавиците се подготвени за пржење3.Од смесата обликувајте плескавици, но не ги притискајте многу. Пржете ги во загреано масло околу 4-5 минути од секоја страна и внимавајте кога ќе ги превртувате, бидејќи се доста нежни.