Кокос, желе, чоколадо – ова мора да е љубов на прв поглед и на втор и на трет, леле не можам да прекинам… Уживајте и вие:)

Плочки со кокос и желе

By А.З. Published: December 17, 2013

  Кокос, желе, чоколадо - ова мора да е љубов на прв поглед и на втор и на …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Изматете ги белките, па потоа додадете го шеќерот, жолчките и на крај брашното и какаото. Смесата во плех обложен со хартија печете ја 20-тина минути на 200 степени.
  2. 2.Желатинот измешајте го со неколку лажици ладна вода. Во сад за готвење загрејте го сокот од портокал, додадете го желатинот и мешајте додека не се растопи.
  3. 3.Кога филот ќе се подолади и згусне истурете го врз испечениот оладен пандишпан и ставете го во фрижидер за потполно да се стегне.
  4. 4.Во меѓувреме, измешајте 1 ½ лажица брашното со шеќер и малку ладно млеко. Останатото млеко во сад за готвење загрејте го и додадете го брашно. Мешајте додека не се добие компактна крема.
  5. 5.Изматете ја слатката павлака, додадете кокос и сето ова измешајте го со оладената крема.
  6. 6.Кремата од кокос премачкајте ја врз филот од желе и прелијте со растопено чоколадо. (чоколада за готвење со 2 лажици млекото, зејтинот и путерот се топи на умерен оган).
  7. 7.Оладен колачот се сече на плочки.