Шницли за ручек е секогаш проверена опција на која никој не и наоѓа мана. Во комбинација со гарнир и салата, прав мерак. Пилешко прав избор за денешен оброк. Добар апетит.

Похувани пилешки шницли

By Тетка Биберче Published: August 13, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

Шницли за ручек е секогаш проверена опција на која никој не и наоѓа мана. …

Ingredients

Instructions

  1. Јајце, брашно и презла1.Во сад изматете ги јајцата. Во друг сад, ставете малку брашно. Во трет, измешајте ја презлата заедно со пармезанот, и зачинете со сол, црн пипер и мајчина душица.
  2. Извалкани шницли2.Пилешките гради исечете ги на потенки парчиња. Зачинете ги. Извалкајте ги најпрвин во брашно, потоа во јајцето и накрај во презла и пармезан.
  3. Пржење на пилешките шницли3.Пржете ги пилешките шницлите во загреано масло од двете страни се додека не добијат убава боја.