Старите и добро познати ражничи,  овој пат во поинакво издание. За жал, не уживаме пречесто во нив бидејќи традиционално се прават на скара, но еве предлог како да ги сплескате без да мора да чистите решетки и да палите ќумур.

Похувани ражничи од мелено месо

By A.A. Published: September 7, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 25 mins

Старите и добро познати ражничи,  овој пат во поинакво издание. За жал, не …

Ingredients

Instructions

  1. Кофтиња и други состојки1.Во сад за готвење ставете го меленото месо, додатете јаце, презла, пармезан, сол и црн пипер. Мешајте се додека не се соедини смесата. Од неа формирајте кофтиња. Лепчето, кашкавалот и саламата исечкајте ги приближно исто.
  2. Похување на ражничите2.На стапчињата за ражнич набоцкјате ги сите состојки. Започнете со леб, кашкавал, салама, кофте па процедурата повторете ја. Готовите ражници извалкајте ги во јајце и презла помешана со брашно.
  3. Ражници од мелено месо - Испржени!3.Пржете ги на јак оган неколку мунити, па потоа добро исцедете ги на кујнска хартија. Послужете ги со пеле, барен или пржен кромид. Бон апетит.