Ако имате само 5 минути за да подготвите десерт, не грижете се. 5 минути се и повеќе од доволно време за да ги приготвите овие супер вкусни, и супер лесни полнети банани. Пробајте!

Полнети банани

By Гастронаутка Published: April 24, 2013

  Ако имате само 5 минути за да подготвите десерт, не грижете се. 5 минути се …

  Ingredients

  Instructions

  1. пресечете ги бананите надолжно па на три дела1.Излупете ги бананите и исечете ја секоја на по три дела, а потоа секој дел пресечете го надолжно на половина.
  2. со лажичка издлабете ја средината2.Потоа со лажичка извадете ја средината на бананите за да направите простор за полнење.
  3. 3.Исцедете го лимонот и со сокот прелијте ги сите парчиња банани. Ова ќе спречи бананите да потемнат.
  4. 4.Оревите истолчете ги, исечкајте ги ситно или измелете ги. Растопете го чоколадото на пареа (ако користите чоколадо) и измешајте ги измелените/исечкани ореви во него.
  5. 5.Секое парче банана наполнете го со подготвениот фил, а одозгора испрскајте уште малку мелени или сечкани ореви.