Ако ве изненадат пријатели или пак добиете ненадејна желба за нешто слатко, не грижете се. Еве еден супер вкусен и многу брз рецепт што сигурно нема да ве остави рамнодушни.

 

Праски со маскарпоне

By Гастронаутка Published: June 29, 2012

  Ако ве изненадат пријатели или пак добиете ненадејна желба за нешто …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Кога праските ќе бидат готови, ставете ги во чинија со средината нагоре и веднаш ставете по една супена лажица од смесата со маскарпоне врз нив.
  2. 2.Исечете ги праските на половина и извадете ги семките. Загрејте грил тава на умерена температура (не премногу јака) и ставете ги праските со средината свртени нагоре.
  3. 3.Оставете ги на оган околу минута-две или додека не почнат да се познаваат темни линии од тавчето, а потоа свртете ги и повторете ја постапката од другата страна.
  4. 4.Декорирајте со неколку ливчиња свеж рузмарин и послужете ги топли.