Совршен летен десерт кој ќе ве воодушеви со својата овошна нота, но и со декоративниот изглед. Сладоледот и оладените праски ќе ви овозможат да се заблажите и да се оладите во исто време. Добар апетит!

Праски со пире од малини и сладолед

By Гастронаутка Published: June 24, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 45 mins

Совршен летен десерт кој ќе ве воодушеви со својата овошна нота, но и со …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Ставете ја водата, виното, шеќерот во прав и ванилиниот шеќер во подлабоко тенџере и мешајте на ниска температура додека шеќерот не се растопи.
  2. 2.Тргнете го тенџерето од оган, оставете да се олади околу 15 минути, а потоа излупете ја кората од праските и фрлете ја.
  3. 3.Префрлете ги праските заедно со течноста во друг подлабок сад, покријте го со пластична фолија и оставете го во фрижидер да се лади барем 3 часа.
  4. 4.Ставете ги малините со 45 г шеќер во прав во блендер и мешајте додека не добиете пире. Процедете го низ фина цедалка, притискајќи постојано за да исцедите што е можно повеќе сок од малините.
  5. 5.Во подлабоки чинии ставете по една половина праска, посипете со малку од течноста и со пирето од малини и додадете една топка сладолед од страна.