Ах, што е ова добро за грицкање пред телевизор. Фантастичен и брз начин за приготвување на прстени од кромид и тоа без пржење. Па што би можело да биде подобро?

Прстени од кромид

By Гастронаут Published: June 25, 2012

  Ах, што е ова добро за грицкање пред телевизор. Фантастичен и брз начин за …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Вклучете ја рерната да се загрее на максимална температура. Исечкајте го кромидот на кругови дебели околу 5 мм.
  2. Валкање во брашно2.Во три подлабоки чинии ставете го брашното, јајцата разматени со вилушка и презлите помешани со сол и зачини.
  3. Валкање во презла3.Нежно одвојте ги круговите кромид и убаво извалкајте ги прво во брашното, потоа во јајцата и на крај во презлата.
  4. Се е подготвено!4.Наредете ги во тавче обложено со хартија за печење и печете ги во загреаната рерна околу 20 минути. Послужете ги со мајонез, тартар сос или друг сос по желба.