Сигурно сме дека знаете како да направите пржени јајца, но моравме со вас да ја споделиме оваа иделна комбинација за совршен појадок. Доручек кој освен што е екстремно вкусен содржи и доволно калории кои ви се неопходни во текот на денот. Или барем до ручек.

Пржени јајца со печурки и сланина

By А.А.З. Published: January 2, 2014

  Сигурно сме дека знаете како да направите пржени јајца, но моравме со вас …

  Ingredients

  Instructions

  1. Запржена сланина1.На тава за готвење, ставете малку масло и запржете ја сланината. Оставете ја на кујнска хартија за да се исцеди маснотијата.
  2. Пржени јајца со печурки и сланина2.Во истата тава, без да додавате маснотија, запржете ги печурките кои претходно сте ги измиле и исечкале на парчиња. Посолете, запиперете и гответе се додека не добијат златно кафена боја. И нив оставете ги на кујнска хартија.
  3. 3.Во истата тава додадете малку масло за готвење и запржете три јајца на око. Посолете ги и запиперете ги и со помош на лажица налевајте од маснотијата врз јајцата. Гответе се додека не добиете добро запржени јајца. Врз испржените јајца ставете ја сланината, печурките и малку рукола. Добар апетит.