Ако ви е здосадено од класичното спремање на оброк со ориз, еве еден интересен предлог како да ја промените дневната рутина. Направете вкусни пржени топчиња со ориз приготвени со додаток од пармезан и мало парче моцарела.

Пржени ориз топчиња

By Гастронаут Published: September 22, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 30 mins

Ако ви е здосадено од класичното спремање на оброк со ориз, еве еден …

Ingredients

Instructions

  1. 1.На сварениот ориз додаете едно јајце и изрендани парзмезан. Од овие состојки направете смеса. Од неа формирајте топчиња и на секое во средина ставете мало парче моцарела.
  2. 2.Преостанатите две јајца изматете ги. Секое топче прво потопете го во јајцата и извалкајте ги во презла. Додека ја правите оваа постапка во поголема тава ставете масло за готвење убаво да се загрее.
  3. Подготовка на топчињата со ориз3.Пржете ги топчињата од ориз неколку минути додека убаво не поруменат. Отакако ќе се испржат ставете ги на кујнска хартија да го упијат вишокот зејтин. Послужете со сосче по ваша желба. Бон апетит.