Бисквити е секогаш згодно да имате по дома. Дали со нив ќе ги послужите гостите и нивните деца или ќе ви се најдат на вас со кафе или чај не е важно. Направете поголема доза, ставете ги бисквитите во убава тегла и постојано ќе имате десерт на дофат на вашите раце.

Пудинг бисквит

By Тетка Биберче Published: August 29, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 50 mins

Бисквити е секогаш згодно да имате по дома. Дали со нив ќе ги послужите …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Со миксер, изматете го путерот, додадете го шеќерот, чоколадниот пудинг и брашното.
  2. 2.Со раце, месете се додека не добиете фина, мазна смеса.
  3. 3.Од тестото формирајте тенок ролат и завиткајте го со проѕирна фолија.
  4. 4.Подготвеното тесто ставете го во ладнилник барем половина час.
  5. 5.Сечете го на тенки парчиња. Наредете ги парчињата врз хартија за печење.
  6. 6.Печете ги на 180 степени, околу 7-10 минути, внимавајќи да не изгорат (да не ја променат бојата).
  7. 7.Веднаш тргнете ги од тавата за печење, оставете ги да се оладат и послужете ги.