Само неколку состојки, многу малку време за подготовка, а добивате феноменален резултат. Превкусно пудинг колаче декорирано со домашно слатко од јагоди. За мерак.

„Деспина“ пудинг колаче

By Тетка Биберче Published: July 26, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 1 hr 20 mins

Само неколку состојки, многу малку време за подготовка, а добивате …

Ingredients

Instructions

  1. Подготвен пудинг1.Пудингот подгответе го според упатството напишано на кесичката.
  2. Полнење на модлите со пудинг2.Готовиот пудинг, додека е топол, истурете го во силиконски модли. (доколку користите други модли, намачкајте ги малку со масло за готвење).
  3. Ставање на бисквити врз пудингот3.Врз секоја модла, одозгора, ставете по еден бисквит. Ние ги користевме интегралните бисквитите на „Витаминка“.
  4. Сервиран пудинг4.Оставете го пудингот добро да се олади (барем неколку часа во фрижидер), превртете го, извадете ја модла и сервирајте го со слатко по желба.