Меки, лесни, слатките, неодоливи и декоративни „Рафаело топчиња“,  десерт  кој го сменува за миг од вашата трпеза а зад себе остава  превкусен спомен… Обожуван е насекаде во светот, па тогаш зашто да не и во вашиот дом?!:) За таа цел, Мигусто подготви рецепт со кој ќе ги изненадите вашите најблиски.

Рафаело топчиња

By МиГусто Published: December 12, 2012

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 55 mins

Меки, лесни, слатките, неодоливи и декоративни „Рафаело топчиња“, …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на пудинг1.Во сад, на оган, ставете 400 мл млеко и оставете да зоврие. Пудингот изматете го со 100 мл млеко и 7 лажици шеќер, па додадете го во садот со зовриеното млеко.
  2. Подготовен пудинг2.Мешајте константно се додека не добиете густа смеса. Тргнете го од оган и оставете го пудингот целосно да се олади.
  3. Маргарин измешан со кокос3.Во поголем пластичен сад, изматете го маргаринот со шеќерот во прав. Во смесата додадете околу 150 г кокосово брашно.
  4. Смеса за рафаело топчиња4.Додадете го и оладениот пудинг и целата смеса, со миксер, добро мешајте ја се додека целосно не се хомогенизира .
  5. Готови рафаело топчиња5.Смесата оставете ја во фрижидер барем неколку часа за добро да се олади. Од неа формирајте топчиња, а во средина ставете печен лешник или бадем. Топчето извалкајте го во кокосово брашно.