Гурмански спанаќ ролнички направени со пица тесто. Одлична здрава закуска, која можете да ја модификувате по ваша желба. Ние направивме вегетаријанска верзија, но ако вие сте голем миленик на месо можете да искористите шунка или некој друг тип на сувомеснато.

Спанаќ ролнички

By А.А. Published: April 19, 2013

  Гурмански спанаќ ролнички направени со пица тесто. Одлична здрава …

  Ingredients

  Instructions

  1. Готови пица тесто1.Во подлабок сад ставете 50 мл млако млеко, додадете малку брашно и лажица шеќер, издробете го квасецот и оставете го да нарасне. Во друг сад ставете го остатокот од млекото, додадете брашно и масло за готвење и убаво измешајте. Кога ќе нарасне квасецот, додадете го и во смесата со брашно и измешајте. Оставете го малку да одмори.
  2. Поготовка на фил2.Подгответе го филот. Во пластичен сад измешајте пола од урдата со обарениот спанаќ и додадете сол, црн пипер и оригано. Во друг сад остатокот од урдата помешајте ја со доматниот сос.
  3. Наполнето тесто3.Пица тестото исукајте го во форма на правоаголник со дебелина од 3 до 4 милиметри. Одозгора сипете го филот со спанаќ, добро размачкајте го, па потоа сипете го и филот со доматниот сос.
  4. Ролувано и пресечено тесто4.Свиткајте го тестото во форма на ролат и пресечете го со дебелина од 3 до 4 сантиметри.
  5. Спанаќ ролнички5.Печете во загреана рерна на 220 степени околу 15 минути се додека не добиете златно кафена боја. Сервирајте ги ролничките со вашиот омилен сос.