Рецепти со готови кори ми се хит последниот период. Многу експерименти и сите успешни. Особено супер излегоа овие ролнички со виршли кои се погодија. Сите кои ги пробаа се воодушевија.

Ролнички со виршли

By Мигусто Published: August 6, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

Рецепти со готови кори ми се хит последниот период. Многу експерименти и …

Ingredients

Instructions

  1. Пресечени кори на пола1.Корите за пита пресечете ги надолж, на пола.
  2. Подготвен фил2.Белката изматете ја со мискер. Додадете сол. Откако добро ќе се измати, додадете ја жолчката, маслото, јогуртот и гризот измешан со прашокот за пециво.
  3. Мачкање на корите со фил3.Врз една кора ставете неколку лажици од филот и распоредете го подеднакво по површината на кората. Ставете уште една кора.
  4. Виршли врз корите4.И втората кора намачкајте ја со филот. Во средината ставете една виршла. Доколку користите долги виршли, пресечете ги на пола.
  5. Виткање на ролничките5.Свиткајте ги страничните делови на кората и завиткајте ги во форма на ролат.
  6. Виткање на сите кори6.На ист начин свиткајте ги сите кори.
  7. Ролнички со виршли7.Печете ги врз хартија за печење,на 200 степени, околу 15 минути. Оставете ги малку да се оладат и сервирајте ги.