Прекрасната зелена боја на тиквичката оплемената со свежо младо сирење и додаток сланина создаваат брз, лесен и евтин оброк во кој ќе уживаат сите.

Ролувани тиквички

By А.А. Published: October 4, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Прекрасната зелена боја на тиквичката оплемената со свежо младо сирење и …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Исечете ги тиквички надолж на тенки парчиња, секоја посолете ја и оставете ги 10 минути за солта да ја впие влагата.
  2. 2.Тиквичките избришете ги со хартиена крпа и потоа секое парче набрашнете го само од една страна.
  3. 3.Сланината запржете ја на тивок оган неколку минути. Извадете ја.
  4. 4.Во истата тава испржете ги тиквички. Првин од набрашнетата страна а потоа само неколку минути од другата страна.
  5. 5.Кога се тиквички готови, на набрашнетата страна ставете ја веќе испржената сланина и парче свежо сирење. Тиквичката замотајте ја во ролна, секоја прицврстете ја со чепкалка и наредете ги во тава за печење.
  6. 6.Печете ги на 160 степени се додека не добијат светло кафена боја.