Зар може да помине било која прослава, особено роденден или нова година без руска салата? Се разбира, не! Домашни кифлички и руска, совршена комбинација….

Руска салата

By Тетка Биберче Published: December 28, 2012

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

Зар може да помине било која прослава, особено роденден или нова година …

Ingredients

Instructions

  1. Сечкање на компир и морков1.Mорковите и компирите сварете ги, исцедете ги и оставете ги да се оладат. Оладени, исечкајте ги.
  2. Сечкање на кашкавал и шунка2.Во меѓувреме, шунката, кашкавалот и киселите краставички исечкајте ги на ситни коцки.
  3. Мешање на сите состојќи3.Ставете се во еден длабок сад, додадете го мајонезот и промешајте. Зачинете со сол и црн пипер.
  4. Сервирана руска салата4.Декорирајте со грашок или маслинки, по желба ставете и свеж магдонос и руската салата е подготвена за јадење.