Ако сте љубител на грицки, еве еден одличен рецепт кој може да го направите во моментите кога сакате да грицнете нешто. Она што е најважно овие крекери се ултра здрави и мнооогу вкусни. Пробајте ги и самите ќе се уверите.

Ржани крекери

By Тетка Биберче Published: February 20, 2014

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 1 hr 30 mins

Ако сте љубител на грицки, еве еден одличен рецепт кој може да го …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто за крекери1.Измешајте го брашното заедно со прашокот за пециво и солта. Додадете ги останатите состојки и замесете компактно тесто. Завиткајте го во фолија и оставте го во фрижидер барем половина час.
  2. Формирање на правоаголна форма2.Тестото поделете го на два дела и секое облукувајте го во правоаголна форма. Повторно завиткајте го во фолија и ставете го во фрижидер за да се стврдне.
  3. Сечење на тестото3.Кога ќе се стврдне, тестото исечете го на не многу тенки парчиња.
  4. Испечени ржани крекери4.Тавата за печење обложете ја со хартија за готвење, ставете ги ржаните крекери и печете ги на 180 степени околу 10 до 12 минути.
  5. Ржани крекери5.Оладени, префрлете ги во сад со капак. Иако навидум тврди, овие крекери секој ден стануваат се помеки и повкусни. Добар апетит!